شناخت گیاهان دارویی کتاب

کتاب شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

کتاب “شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران” حاوی مشخصات کامل ۸۵۰ گیاه دارویی ایران است که به همت دکتر ولی‌الله مظفریان، استاد گیاه‌شناسی موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور و با سرمایه‌گذاری شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی منتشر شده است.

دکتر پیمان صالحی، دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی درباره این کتاب می‌گوید: امروزه با پیشرفت علوم گیـاهی افزون بر هشت هزار گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است. در حال حاضر برآورد می‌شود که از این تعداد، دو هزار و ۳۰۰ گـونـه خاصیت دارویی دارند اما علی‌رغم وجود این سرمایه خدادادی، به کار گیری گیاهان دارویی در صنایع مختلف ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ناچیز است. در این کتاب به صورت خلاصه به معرفی گیاهان دارویی و مصرف آن‌ها برای دردهای مختلف پرداخته شده و همچنین چگونگی گزینش و روش مصرف دارو به صورت مرحله به مرحله همراه با تصویر بیان شده است.

دکتر ولی‌الله مظفریان در مقام نویسنده کتاب، با ۳۵ سال تجربه گیاه‌شناسی، مشخصات ۸۵۰ گونه از گیاهان دارویی را در این کتاب منتشر کرده است. از جمله ویژگی‌های این کتاب می‌توان به این مورد اشاره کرد که تمام عکس‌های گیاهان دارویی توسط مۆلف کتاب تهیه شده است. به گفته دکتر صالحی این کتاب در هزار و ۳۰۰ صفحه به صورت تمام رنگی منتشر شده است. کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» به شمارگان سه هزار نسخه و به قیمت ۹۰ هزار تومان از سوی انتشارات فرهنگ معاصر وارد بازار کتاب شده است.

کتاب برگزیده‌ی سال
ولی‌الله مظفریان، در حاشیه آیین اختتامیه سی و یکمین جایزه کتاب سال، شناساندن گیاهان دارویی و واقعیت‌های طب سنتی به جامعه را، نقطه عطف کتاب و دلیل اصلی برگزیده شدن آن دانست.

ولی‌الله مظفریان، مۆلف کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» که اثرش در بخش علوم خالص، شاخه زیست‌شناسی سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، به عنوان برگزیده معرفی شد، اظهار کرد: انگیزه اصلی تالیف این کتاب، آشنا کردن جامعه طب سنتی با واقعیت‌های طب سنتی ایران است.

گذر از فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب

وی، ادامه داد: هدف اصلیم، تبدیل فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب بوده است، چرا که متأسفانه امروزه اطلاعات نادرستی درباره گیاهان و محل رویش آن‌ها در کتاب‌ها در اختیار خوانندگان قرار داده می‌شود.

این عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، در ادامه با اشاره به این‌که بسیاری از کتاب‌های حوزه طب سنتی کشور را کتاب‌های ترجمه‌ای تشکیل می‌دهند، گفت: در حال حاضر در قفسه کتاب‌فروشی‌ها، اغلب کتاب‌های گیاهان دارویی ترجمه‌ای هستند و متأسفانه بیشتر این مترجمان گیاه‌شناس نیز نبوده و تنها مترجم صرف هستند.

شناخت گیاهان دارویی؛ سنگ بنای دانش گیاه‌شناسی

این گیاه‌شناس، با تاکید بر این‌که شناخت گیاهان دارویی سنگ بنای دانش گیاه‌شناسی است، عنوان کرد: تجربه ۳۶ سال فعالیت در این حوزه باعث شده که با درک مشکلات شناخت داروهای گیاهی، اطلاعات زیادی در زمینه شناخت صحیح گیاهان دارویی و کاربردهایشان کسب کنم.

مظفریان افزود: شناخت گیاهان دارویی، گام نخست در علم گیاه‌شناسی است و مصارف و کاربردهای آن در مراحل بعدی قرار می‌گیرد.

ترجمه آثار بدون داشتن تخصص و شناخت لازم

وی، نخستین معضل شناخت گیاهان دارویی در ایران را، در ترجمه‌های بدون اطلاع از محل صحیح رویش گیاه در منطقه دانست و گفت: تالیف و ترجمه کتاب‌های مختلف در زمینه گیاهان دارویی غیرقابل‌دسترس و نامرتبط به سرزمین ایران و نیز ترجمه آثار گیاه‌شناسی به دست افراد فاقد تخصص، از دیگر معضلات این رشته علمی است.

برگزیده جایزه کتاب سال، همچنین تحقیقات آزمایشگاهی را در راستای اثبات شناخت صحیح یک گیاه و سپس مصرف و کاربرد آن ضروری دانست و افزود: با توجه به این‌که اکثر منابع معتبر و اصیل گیاه‌شناسی و برخی علوم در دنیا متعلق به کشورهای غربی است، ضرورت دارد متخصصان این حوزه در کشور به تهیه پژوهش‌های خاص به زبان لاتین اهتمام جدی داشته باشند.

این فعال حوزه گیاه‌شناسی که به عنوان محقق در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ایران نیز فعالیت می‌کند، ضمن ارج نهادن به کار پیشکسوتان طب سنتی، مخاطبان این رشته را از قضاوت مطلق، یک‌جانبه و بدون شناخت علمی بر حذر داشت.

مظفریان در معرفی مختصری از کتاب، گفت: این کتاب، حاوی مشخصات کامل ۸۵۰ گیاه دارویی است که با تصاویر آن‌ها در اختیار مخاطبان و جامعه طب سنتی قرار گرفته است.

کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» پیش از این، در بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب فصل سال ۱۳۹۲، نیز به عنوان کتاب فصل برگزیده شده بود.

دکتر مظفریان

آشنایی با نویسنده کتاب
ولی‌الله مظفریان، نویسنده اثر برگزیده سی و یکمین جایزه کتاب سال، هم اکنون عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع است و تا به امروز، ۱۶ عنوان کتاب با موضوع گیاهان دارویی، از وی به چاپ رسیده است. مظفریان، نخستین گیاه‌شناسی است که برای گیاهان دارویی ایران نام جدید پیشنهاد داده است.