بیش از 50 نوع گیاه دارویی در نیکشهر شناسایی شده است

بیش از 50 نوع گیاه دارویی در نیکشهر شناسایی شده است

زاهدان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر گفت: از حدود 200 گونه گیاه دارویی در جنوب سیستان و بلوچستان تاکنون افزون بر 50 گونه آن در شهرستان نیکشهر شناسایی شده است.

 

سیدرضا صمیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: آب و هوای مساعد و خاک مناسب شرایط رشد انواع گونه های گیاهی کوهی در این شهرستان را در فصول مختلف سال فراهم کرده است.

وی افزود: گردر، ازگند، متکینک، کردرواه، ایشرک، کنرتاک، پنیرباد، سهردمبلک، پمپورت، دولک، گیشتر، ماری هپیتک، کلپورگ، گز روغن، زیرک، دی دار، کرگ، چگرد، صداپ و ازبوتک از جمله گیاهان دارویی شناسایی شده در شهرستان نیکشهر است.

وی افزود: چنانچه بخش خصوصی در زمینه تولید، جمع آوری و فروش گیاهان دارویی در این منطقه اقدام به سرمایه گذاری کرده و فعال شوند ضمن کسب در آمدهای کلان، می توانند صدها شغل ایجاد کنند.

وی از دلایل استقبال نکردن سرمایه گذاران از انجام سرمایه گذاری و فعالیت های مثبت در این بخش را آشنا نبودن بسیاری از مردم با خواص دارویی، در آمد زایی زیاد آنها و کم اهمیت جلوه دادن گیاهان دارویی از سوی مردم بومی ذکر کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر اظهار داشت: هم اینک تنها تعداد اندکی از اهالی چند روستای حاشیه جاده ترانزیتی ایرانشهر- نیکشهر- چابهار برای امرار معاش خود مبادرت به فروش گیاهان دارویی می کنند.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از مناطق مستعد در زمینه تولید گیاهان مختلف دارویی این استان محسوب می شود.

3043 / 6081/ 6075

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه