استخراج و شناسایی مواد موثره حدود 800گیاه دارویی بومی کشور

استخراج و شناسایی مواد موثره حدود 800گیاه دارویی بومی کشور

تهران-ایرنا-معاون پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع با بیان اینکه استخراج و آنالیز گیاهان دارویی بومی از مهمترین وظایف این موسسه است،گفت:مواد موثره حدود 800 گونه گیاه دارویی استخراج و شناسایی شده است.

 

فاطمه سفیدکن روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:این رقم اکثر گیاهان دارویی مهم و معروف کشور را در برمی گیرد و این روند با بهره گیری از توان متخصصان ادامه خواهد یافت.

وی به کاربردهای متنوع گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: این گیاهان براساس کاربردهای مختلف در گروه هایی نظیر درمانی، صنایع غذایی، عطرسازی و آرایشی بهداشتی تقسیم بندی شده اند.

سفیدکن با اشاره به اینکه استخراج و آنالیز مواد موثره گیاهان دارویی بومی برای شناسایی ظرفیت ها و پناسیل کشور انجام می گیرد، اظهار کرد: شناسایی اینگونه گیاهان و معرفی آنها به صنعت و سایر بهره برداران، می تواند سبب تولید محصولات و داروهای گیاهی جدید شود.

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع اظهار کرد: پژوهشگران این مجموعه بیش از 20 سال است که برروی گیاهان دارویی فعالیت می کنند که شاهد نتایج چشمگیر اقدامات آنان هستیم.

وی به تعداد گیاهان دارویی بومی کشور اشاره کرد وگفت: در مورد تعداد گیاهان دارویی کشور اختلاف نظر وجود دارد و تعداد آنها از هزار تا 2 هزار گونه اعلام شده که این اختلاف به دلیل تعاریف متفاوت از گیاهان دارویی است.

سفیدکن، شناسایی نیازهای اکولوژیک گیاهان دارویی، استخراج و آنالیر مواد موثره آنان، اهلی و زراعی کردن اینگونه گیاهان را از مهمترین وظایف این موسسه اعلام کرد و گفت: پژوهشگران این موسسه، برروی تولید و فرآوری جدید گیاهان دارویی نیز فعالیت می کنند.

علمی (4) ** 1201 **1440

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه