تشکل‌های عشایری، کارگزار بیمه و اتحادیه‌ها مسئول بررسی غرامت شدند

از آنجا که ظرف یک ماه و نیم گذشته با کمبود بارندگی‌ها روبه‌رو بودیم، در صورت ادامه این روند، با افزایش هزینه‌های تولید مواجه خواهیم شد.

 

قائم‌مقام سازمان امور عشایر امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: به‌دلیل عدم بارندگی در یک ماه و نیم گذشته، وضعیت آب عشایر در مناطق قشلاقی مناسب نیست و آب‌رسانی سیار در مناطق دارای مشکل انجام می‌شود.

میرولی صفرزاده افزود: با وجود آنکه در اوایل سال زراعی جاری شاهد بارندگی‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف کشور بودیم، اما در حال حاضر وضعیت مناسب ارزیابی نمی‌شود و در صورت ادامه عدم بارش‌ها، مجبور به استفاده از علوفه دستی خواهیم بود که این امر بالا رفتن هزینه‌های تولید را باعث می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به همراه تشکل‌های عشایری نسبت به تأمین علوفه مورد نیاز این قشر اقدامات لازم را انجام داده‌اند و در حال حاضر مشکلی از لحاظ تأمین نداریم، اما افزایش هزینه‌ها مقوله دیگری است.

صفرزاده ادامه داد: علوفه سبز، کیفیت مناسب‌تری برای دام عشایر دارد که اگر باران نبارد، ناگزیر هستیم که از علوفه دستی استفاده کنیم و نحوه تغذیه دام‌ها را نیز تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: در قالب طرح پرواربندی دام‌های عشایری، مقرر شد که یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص یابد که در این زمینه 225 میلیارد تومان طرح معرفی شد که در حال رسیدگی به پرونده‌های فوق هستند.

قائم‌مقام سازمان امور عشایر یادآور شد: در نهایت 30 میلیارد تومان برای اجرای طرح پرواربندی تصویب شده است که مابقی آن در حال انجام تشریفات اداری است.

صفرزاده تأکید کرد: از سوی صندوق توسعه ملی طرح‌های مصوب‌شده، برای تخصیص اعتبار ارسال شده و تاکنون 11 میلیارد تومان برای ابلاغ استانی در حال جذب است.

وی اظهار داشت: اعتبارات فوق در راستای طرح پرواربندی عشایر است و امیدواریم که میزان تولید تحت تأثیر بارندگی‌های امسال قرار نگیرد.

 

تنها 10 درصد دام‌های عشایر، تحت پوشش صندوق بیمه

قائم‌مقام سازمان امور عشایر همچنین گفت: در قالب بیمه دام‌های عشایری نیز تفاهم‌نامه مشترکی با صندوق بیمه محصولات کشاورزی منعقد شده که در این راستا کارگزار و مسئول بررسی غرامت دام‌های عشایری توسط تشکل‌ها و اتحادیه‌های مربوطه انجام می‌شود که بدین‌ترتیب اعتماد عشایر برای بیمه دام‌های خود افزایش پیدا می‌کند.

صفرزاده افزود: در حال حاضر کمتر از 10 درصد دام‌های عشایری تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی هستند که امیدواریم تا پایان سال زراعی جاری این تعداد به 40 درصد برسد.

وی خاطرنشان کرد: در مباحث مربوط به فرهنگ بیمه، لازم است در این زمینه بیشتر کار شود.

صفرزاده ادامه داد: سه سال گذشته تفاهم‌نامه فوق بین بیمه صندوق کشاورزی و تشکل‌های عشایری منعقد شد و به‌صورت پایلوت نیز در استان خراسان رضوی به اجرا درآمد.

وی در پایان تصریح کرد: اجرای موفق آن باعث شد که این مقوله به کل کشور تعمیم داده شود و بدین‌ترتیب تشکل‌های عشایری به‌عنوان کارگزاران بیمه و اتحادیه‌های عشایری مسئول بررسی غرامت معرفی شدند.

نظرات   

 
+1 #1 hossein3p2p 1393-10-29 15:33
مرسی
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه