خواص دارويي بادام کوهی

نام فارسي : بخورك

نام علمي :  Amygdalus scoparia

نام محلي : بادامك

نام تيره: Rosaceae

نام فرانسه: ameinclier sauvoge

نام انگليسی : mountain almound

نام آلماني : wilder Mandelbaum

بادام كوهي:

• درختچه ای خوش  منظر، سبز رنگ، خار دار، بومی ایران، شاخه های  فراوان، ساقه های ایستا، افراشته،  درختی خزان کننده ،رشد سریع عمقی ريشه، زمینهای سفت،ارتفاع تا6متر، مقاوم  به  شرایط  نامساعد و کم آبی، برگهای آن پیچ خورده، گلبرگ های سفید رنگ میوه ها کرک دار

سيستماتيك گياهي:

•  متعلق به خانواده rosaceae برگها باریک، نیزه ای ویا قاشقی به طول40و عرض 7میلی متر با انتهای پهن و کند و دوسطح بدون کرک، حاشیه برگ هلالی،اره ای و شاخه ها صاف وبراق و قطر گل به ارتفاع25 سانتیمتر و قبل از برگ ظاهر، منفرد یا دو تایی، هیپانتیوم آن استکانی شکل، گلبرگ سفید، میوه سفت، تخم مرغی به طول 20 و عرض mm 12،  دارای کرک کوتاه، هسته  زرد کاهی،  صاف، دارای خطوط شیار کم عمق،  قطرتاج پوش 2 تا 2.5 متر

زمان گلدهي و تشكيل بذر:

•  گل هاي سفید رنگ بادام معمولا قبل از ظهور برگ ها در اوایل فروردین ماه ظاهر می شود. میوه نیز در خرداد ماه رسيده و قابل جمع آوری است.

دلايل كاهش بادام كوهي:

•  استفاده  بیابان نشینان از چوبهای اين درختان جهت تهیه سوخت و زغال به تدریج باعث از بین رفتن اکثر رویش گاههای بادام کوهی گردید. آثار و شواهد این  امر را  در چاله های زغال سوزی اکثر نواحی کوهستانی خشک می توان مشاهده کرد.

زيستگاه:

•  بومی ایران و منطقه  خاورميانه،  گستردگي در مناطق جنوبی ، مرکزی وشمال شرق ايران، در کوههای آهکی- سنگلاخی ناحیه رویشی ایرانو-تورانی. دامنه های ارتفاعی رویشگاه بادام کوهی  بین 800 تا 2700 متر از سطح دریا  در خطوط هم باران 150       تا 250 میلی متر قرار گرفته اند.

موقعيت جغرافيايي:

این گیاه در مناطق کوهستانی در استان های فارس، خوزستان، و بلوچستان، یزد ،ارا ک، كردستان، بختياري، تهران، ميانه و لرستان و …..در انواع مختلف خاک رشد می کند.

تركيب شيميايي:

•  این گیاه دارای ماده ای به نام آمیکدالوزید است و از میوه های آن بادام تهیه می شود.

خواص درماني:

•   مسهل

•  ضد کرم دم کرده پوست معالج سرفه و ناراحتیهای تنفسی

•   دم  کرده برگ مسکن درد

• روغن بادام معالجه سرفه،  برونشیت و حبس البول موثر

•  ملین و مدر

خواص بادام کوهی ,خواص الوک,بادام

ميزان مصرف:


بادام کوهی بیشتر به صورت روغن یا ضماد و به شکل موضعی استفاده می شود. نکات احتیاطی:مصرف بادام کوهی بدون فرآوری معمول نبوده و خوردن آن به دلیل وجود آمیگدالین خطرناک است.

ميوه:

میوه های تخم مرغی،قهوه ای روشن،پوسته سخت وصاف، با یک دانه سفید رنگ به نام بخورک، طولmm20و عرضmm 12 ،دارای کرکهای کوتاه، هسته دارای خطوط شیار،طعم تلخ، بعد از شیربن شدن مصرف خوراکی دارد. استفاده در تنقلات و شیرینی پزی، استخراج آمیلاگدالین،

خواص داروئی:

استفاده به عنوان تنقلات بعد از شیربن شدن، تهیه ملین ، مدر ، براي درمان حبس البول ، در درمان میگرن، سیاه سرفه و رماتیسم و درد، درمان ناراحتیهای قلبی ضماد آن با سرکه برای سردرد و ترمیم زخم های کهنه و جراحت ها وتنگی نفس، ورم سینه و ریه، ضماد آن روی پوست و صورت برای از بین بردن لکه ها و چين و چروك پوستی و روغن آن برای درمان ترک و شقاق پوست ناشی از سرما

ترکیبات شیمیایی:

در ميوه آن  آمیلاگدالین، دیاستاز(سیناپتاز)وآلدئید بنزوئیک وجود دارد.

زدو يا صمغ:

•   صمغ درخت بادام كوهي و گاهي آن را «صمغ شيرازي» مي‌نامند.رنگ صمغي كه در مناطق گرمسيري به دست مي‌آيد روشن‌تراز مناطق سردسير است. در رنگ‌هاي قرمز، زرد و نارنجي مشاهده مي‌شود.

انواع زدو

• زدو رو انباري: خرده‌هاي زدو كه در اثر ضربه و به اندازه‌ي  ماش درشت مي‌باشد.

• جوشي: خرده‌هاي صمغ ريزتر از زدو رو انباري به اين نام مي‌باشد.

• شكري: از خرده‌هاي جوشي ريزتر بوده و مانند شكر مي‌باشد.

• خاك سرمه‌اي يا نمدمالي: خاك بسيار نرمي است كه در اثر لمس كردن مانند پودر است.

•  خواص دارويي و صنعتي زدو

قطع اخلاط، تحريك اشتها،خرد كردن سنگ مثانه، براي دندان درد، مصارف صنعتي زدو در صنايع نساجي، آهار پارچه، كاغذسازي، چسب، ليتوگرافي، جوهرسازي، بسياري از صنايع آرايشي و غذايي عامل امولسيون كننده و سوسپانسيون كننده به همراه كتيرا و صمغ عربي در داروسازي و قرص‌سازي. در ضمن آن را در آب حل کرده و برای شستشوی موهای سر و یا آهار دادن به کلاه نمدی نیز مصرف می کنند.

منبع : hidoctor.ir

شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

کتاب شناخت گیاهان دارویی و معطر به همت دکتر ولی الله مظفریان و توسط شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی به چاپ رسیده است.
شناخت گیاهان دارویی کتاب

کتاب شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

کتاب “شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران” حاوی مشخصات کامل ۸۵۰ گیاه دارویی ایران است که به همت دکتر ولی‌الله مظفریان، استاد گیاه‌شناسی موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور و با سرمایه‌گذاری شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی منتشر شده است.

دکتر پیمان صالحی، دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی درباره این کتاب می‌گوید: امروزه با پیشرفت علوم گیـاهی افزون بر هشت هزار گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است. در حال حاضر برآورد می‌شود که از این تعداد، دو هزار و ۳۰۰ گـونـه خاصیت دارویی دارند اما علی‌رغم وجود این سرمایه خدادادی، به کار گیری گیاهان دارویی در صنایع مختلف ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ناچیز است. در این کتاب به صورت خلاصه به معرفی گیاهان دارویی و مصرف آن‌ها برای دردهای مختلف پرداخته شده و همچنین چگونگی گزینش و روش مصرف دارو به صورت مرحله به مرحله همراه با تصویر بیان شده است.

دکتر ولی‌الله مظفریان در مقام نویسنده کتاب، با ۳۵ سال تجربه گیاه‌شناسی، مشخصات ۸۵۰ گونه از گیاهان دارویی را در این کتاب منتشر کرده است. از جمله ویژگی‌های این کتاب می‌توان به این مورد اشاره کرد که تمام عکس‌های گیاهان دارویی توسط مۆلف کتاب تهیه شده است. به گفته دکتر صالحی این کتاب در هزار و ۳۰۰ صفحه به صورت تمام رنگی منتشر شده است. کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» به شمارگان سه هزار نسخه و به قیمت ۹۰ هزار تومان از سوی انتشارات فرهنگ معاصر وارد بازار کتاب شده است.

کتاب برگزیده‌ی سال
ولی‌الله مظفریان، در حاشیه آیین اختتامیه سی و یکمین جایزه کتاب سال، شناساندن گیاهان دارویی و واقعیت‌های طب سنتی به جامعه را، نقطه عطف کتاب و دلیل اصلی برگزیده شدن آن دانست.

ولی‌الله مظفریان، مۆلف کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» که اثرش در بخش علوم خالص، شاخه زیست‌شناسی سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، به عنوان برگزیده معرفی شد، اظهار کرد: انگیزه اصلی تالیف این کتاب، آشنا کردن جامعه طب سنتی با واقعیت‌های طب سنتی ایران است.

گذر از فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب

وی، ادامه داد: هدف اصلیم، تبدیل فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب بوده است، چرا که متأسفانه امروزه اطلاعات نادرستی درباره گیاهان و محل رویش آن‌ها در کتاب‌ها در اختیار خوانندگان قرار داده می‌شود.

این عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، در ادامه با اشاره به این‌که بسیاری از کتاب‌های حوزه طب سنتی کشور را کتاب‌های ترجمه‌ای تشکیل می‌دهند، گفت: در حال حاضر در قفسه کتاب‌فروشی‌ها، اغلب کتاب‌های گیاهان دارویی ترجمه‌ای هستند و متأسفانه بیشتر این مترجمان گیاه‌شناس نیز نبوده و تنها مترجم صرف هستند.

شناخت گیاهان دارویی؛ سنگ بنای دانش گیاه‌شناسی

این گیاه‌شناس، با تاکید بر این‌که شناخت گیاهان دارویی سنگ بنای دانش گیاه‌شناسی است، عنوان کرد: تجربه ۳۶ سال فعالیت در این حوزه باعث شده که با درک مشکلات شناخت داروهای گیاهی، اطلاعات زیادی در زمینه شناخت صحیح گیاهان دارویی و کاربردهایشان کسب کنم.

مظفریان افزود: شناخت گیاهان دارویی، گام نخست در علم گیاه‌شناسی است و مصارف و کاربردهای آن در مراحل بعدی قرار می‌گیرد.

ترجمه آثار بدون داشتن تخصص و شناخت لازم

وی، نخستین معضل شناخت گیاهان دارویی در ایران را، در ترجمه‌های بدون اطلاع از محل صحیح رویش گیاه در منطقه دانست و گفت: تالیف و ترجمه کتاب‌های مختلف در زمینه گیاهان دارویی غیرقابل‌دسترس و نامرتبط به سرزمین ایران و نیز ترجمه آثار گیاه‌شناسی به دست افراد فاقد تخصص، از دیگر معضلات این رشته علمی است.

برگزیده جایزه کتاب سال، همچنین تحقیقات آزمایشگاهی را در راستای اثبات شناخت صحیح یک گیاه و سپس مصرف و کاربرد آن ضروری دانست و افزود: با توجه به این‌که اکثر منابع معتبر و اصیل گیاه‌شناسی و برخی علوم در دنیا متعلق به کشورهای غربی است، ضرورت دارد متخصصان این حوزه در کشور به تهیه پژوهش‌های خاص به زبان لاتین اهتمام جدی داشته باشند.

این فعال حوزه گیاه‌شناسی که به عنوان محقق در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ایران نیز فعالیت می‌کند، ضمن ارج نهادن به کار پیشکسوتان طب سنتی، مخاطبان این رشته را از قضاوت مطلق، یک‌جانبه و بدون شناخت علمی بر حذر داشت.

مظفریان در معرفی مختصری از کتاب، گفت: این کتاب، حاوی مشخصات کامل ۸۵۰ گیاه دارویی است که با تصاویر آن‌ها در اختیار مخاطبان و جامعه طب سنتی قرار گرفته است.

کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» پیش از این، در بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب فصل سال ۱۳۹۲، نیز به عنوان کتاب فصل برگزیده شده بود.

دکتر مظفریان

آشنایی با نویسنده کتاب
ولی‌الله مظفریان، نویسنده اثر برگزیده سی و یکمین جایزه کتاب سال، هم اکنون عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع است و تا به امروز، ۱۶ عنوان کتاب با موضوع گیاهان دارویی، از وی به چاپ رسیده است. مظفریان، نخستین گیاه‌شناسی است که برای گیاهان دارویی ایران نام جدید پیشنهاد داده است.

گیاه دارویی قلنگ (بنه یا پسته کوهی)

گیاهان دارویی,گیاه دارویی بنه یا پسته کوهی ،بنه یا پسته کوهی یک گیاه دارویی و بسیار خوشمزه می باشد نوع خام بنه ترش است و نیازی به شکستن آن نیست اما با رسیدن این میوه پوسته آن سفت می شود و برای خوردن باید آن را شکست و خورد. طعم آن بسیار خوشمزه می باشد

بَنِه یا پسته کوهی (نام علمی:Pistacia atlantica)، (به گویش محلی لارستانی و بستکی: بُّـه ؛ کردی: بەن یا دارقەزوان یا دارەوەن یا گیابەند)، درختی از سرده Pistacia است که واریته‌های مختلفی از آن وجود دارد.

از این درخت سه واریته در ایران می‌روید:

کسور یا بنه کابلی (cabulica): این واریته در جهان در کشورهای ایران، افغانستان، جنوب استرالیا و پاکستان می‌روید.

این واریته در ایران در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، کرمان (شاه کوه، کوه جبال بارز) و سیستان و بلوچستان (۱۳ کیلومتری جنوب غرب نصرت‌آباد، کوه تفتان) می‌روید.

بنه کردستانی، کُلخنک یا سقز (kurdica): این واریته در جهان در کشورهای ایران، سوریه، آناتولی، شمال عراق و ارمنستان می‌روید.

این واریته در ایران در استان‌های کردستان، کرمانشاه، خوزستان، کرمان، فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان می‌روید.

بنه، چاتلانقوش (mutica): این واریته در جهان در ایران، ترکیه، آناتولی و قفقاز می‌روید.

این واریته در ایران در استان‌های گیلان، آذربایجان، همدان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، کرمان، کرمان، فارس، لرستان، تهران، خراسان و سیستان و بلوچستان می‌روید.

ویژگی‌ها

ارتفاعش تا ۷ یا ۹ متر نیز رسیده‌است در بعضی از مناطق کوهستانی مانند کردستان ایران به میوه آن «قزوان» می‌گویند که برای خوشبو کردن دوغ و روغن حیوانی و همچنین در درست کردن ترشی استفاده می‌کنند. درخت بنه منبع تولید شیره سقز است. سقز که در گویش کردی منطقه بانه به آن (بنِشت) گفته می‌شود صمغی به رنگ سبز خیلی روشن، غلیظ و بسیار چسبنده‌است که استفاده دارویی فراوان داشته و به عنوان یک ملین قوی در درمان یبوست و درمان ناراحتی‌های گوارشی استفاده می‌شود. ۲۵ درصد از شیره سقز حاوی روغن پرارزش و صنعتی تربانتین است که کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. علاوه بر این از شیره سقز در تهیه آدامس، عطر، خوشبوکننده‌ها، حشره کش‌ها و در صنعت داروسازی در تهیه نرم‌کننده‌ها و ضد عفونی کننده‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این در صنعت پلاستیک سازی، تهیه واکس کفش و چرم و صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعلت نبود صنایع تبدیلی مناسب، اکثر سقز تولیدی در ایران به خارج از کشور صادر گردیده و به عنوان مواد پایه بسیاری از صنایع فوق‌الذکر بکار برده می‌شود. اگر چه آمار دقیقی از تعداد درختان بنه در بانه موجود نیست اما تعداد آنها بین ۱۰ تا ۲۰ هزار اصله تخمین زده شده‌است. به طور متوسط از هر درخت ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم سقز بدست می‌آید که در شرایط مناسب و سالهای پرباران این مقدار بیشتر هم می‌شود. در بانه درخت بنه اغلب بصورت توده‌های مخلوط با درختان بلوط در روستاهای کانی سور، سیاحومه، دارینه، باشوان، بنه ژاژ، همزلان، ویسک، رشکی، خجک و … مشاهده می‌شود.

بنه,پسته کوهی ,گیاه دارویی

میوه این درخت هم‌زمان با رسیدن خرما «زامردان» میوه‌اش می‌رسد و قابل مصرف است. نوع نارس این میوه که به صورت خام و بدون نیاز به شکستن پوسته (قبل از سخت‌شدن پوسته) خورده می‌شود،بنه‌چه یا به گویش محلی در منطقه سروستان بنه‌شه خوانده می‌شود. به گویش محلی درمنطقه نی ریز نیز به بنه شک خوانده می‌شود میوه درخت بنـِه ریز و مُدَوَر «گِرد» و کروی‌مانند و به رنگ سبز تیره‌است، و به نام برکُو معروف است. البته نوع دیگر نیز هست که کمی ریزتر است و به نام «کِهُن» معروف است. مغز میوه بنه به پسته شبیه ولی بسیار کوچک‌تر است. به دلیل سخت بودن پوست دانه آن، در شرایط عادی نمی‌توان با کاشت آن نهال تولید کرد بلکه دانه آن پس از چند سال ماندن در محیط و سایش پوسته یا ترک خوردن در یخبندان در بهار جوانه می‌زند. میوه‌اش ترش مزه و برنگ سبز تیره‌است.

در هرمزگان و حوالیِ بندرعباس آنرا «کَسودَنگ» Kasoudang و در بوشهر «کُلخُونگ» Kolkhong می‌نامند. در ایلام آنرا قولەنگ و در کردستان قەزوان می‌نامند.

در کشورِ ترکیه آنرا «مِلَنجیک» Melengic می‌نامند – به صورتِ تجاری بسته بندی شده، به فروش می‌رسد و به کشورهایِ دیگر صادر می‌شود.


در مناطقی از ایران مغز میوه بنه رسیده را در پس از آسیاب یا له کردن در آب جوش ریخته و غذایی به نام آب‌بنه با آن درست می‌کنند. در استان کرمان به این غذا «قاتق بنه» گفته می‌شود. بنه از حبوبات بسیار گرم محسوب می‌شود و به خاطر روغنی بودن، این دانه چربی و البته انرژی بسیاری در خود دارد.

منبع : hidoctor.ir

اهمیت علم گیاهشناسی در مبحث گیاهان دارویی

اهمیت علم گیاهشناسی در مبحث گیاهان دارویی
دکتر ولی الله مظفریان استاد مسلم علم گیاهشناسی حال حاضر ایران و عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع است. کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» توسط وی به رشته تحریر در آمده و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی این کتاب را به چاپ رسانده است.
ولی الله مظفریان

دکتر ولی الله مظفریان

با عرض سلام و تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

اینجانب ولی ا.. مظفریان، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور هستم که به مدت ۳۶ سال در بخش گیاه شناسی مشغول به کار می باشم. قبل از اینکه موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع به این شکلی که الان وجود دارد پایه گذاری شود، بنده در باغ گیاهشناسی ملی ایران مشغول به کار بودم که پس از انقلاب، باغ گیاهشناسی و در واقع بخش گیاهشناسی فعلی در موسسه ادغام شد و امروزه بصورت یک بخش از موسسه انجام وظیفه می کند ولی موسسه کوچکترین تاثیر منفی در خط مشی و اساسنامه باغ گیاهشناسی و بخش گیاهشناسی نداشته است و در حال حاضر همان شرح وظیفه و اساسنامه را ادامه می دهیم.

هدف اساسی ایجاد باغ گیاهشناسی و هرباریوم آن و همچنین کتابخانه بزرگ و کاملا علمی تخصصی آن که در ایران منحصربفرد است، شناسایی گونه های گیاهی ایران می باشد. بدون در نظر گرفتن اهداف کاربردی، هدف اولیه تاسیس این مجموعه انجام یک کار پایه ای در رابطه با شناخت گونه های گیاهی است. بدون هرگونه اغراق می توان گفت که از سال ۱۳۴۷ تا به اکنون این بخش تقریبا اکثر گونه های گیاهی ایران را شناسایی نموده است و اطلاعات بسیار خوبی در آن وجود دارد.

به عنوان یک گیاهشناس، لطفا بفرمایید که بطور کلی روند شناسایی یک گیاه چگونه است؟

شناخت در واقع بر اساس مقایسه یک شی ناشناس ویک شی شناخته شده بنا نهاده شده است. در سال ۱۷۵۳ که اولین حرکت های گیاهشناسی علمی شروع شد و لینه Carl von Linnaeus)) تصمیم گرفت که گیاهان را به روش دو اسمی نامگذاری کند، در کنارشان یک توصیف گیاهشناسانه برای آنها تعریف کرد که به این توصیف اصطلاحا شرح (Description) گفته می شود. این شرح بر اساس خصوصیات ریخت شناسی بنا نهاده شده و اندام های گیاهی و جزئیات ظاهری گیاه با اشیاء شناخته شده مقایسه گردیده است مثلا می گوئیم برگ این گیاه تخم مرغی یا دایره ای و یا بیضوی است و … . این واژه هایی که بکار برده شد، برای افراد شناخته شده است و تعریف مشخصی دارد. بنابراین وقتی می گوئیم برگی تخم مرغی است، شکل برگ بسادگی در ذهن مخاطب تداعی می شود. این اصطلاحات در علم گیاهشناسی به زبان لاتین است بطور مثال به تخم مرغی  می گوید Ovatus که البته این واژه خودش یک صفت است و به تبعییت از اسم، یازده حالت صرف را در زبان لاتینی دارد.

بنابراین شما برای گیاهشناس شدن، مخصوصا در ایران، باید زبان لاتینی را بیاموزید زیرا بنیان گیاهشناسی در ایران توسط افرادی بنا نهاده شده است که مطالب شان را به زبان لاتینی نوشته اند (در سالهای اخیر هر کشوری فلور گیاهی اش را به زبان خودش منتشر نموده است مثلا آمریکا، آلمان، فرانسه، روسیه و … . سابقا برای استفاده از فلور روسیه نیاز داشتیم که زبان روسی را بیاموزیم ولی چند سال پیش در مجموعه ای تحت نام برنامه ترجمه علمی در اسرائیل، فلور روسیه را به زبان انگلیسی ترجمه کرد).

مثلا ادموند بوآسیه (Pierre Edmond Boissier) که اولین فلور مدوّن را برای خاورمیانه و ایران تحت عنوان فلورا اورینتالیس (Flora Orientalis) تدوین کرده، به زبان لاتین آن را نگاشته است. بهمین دلیل پس از تاسیس دانشگاه تهران، دکتر احمد پارسا کتاب فلورا اورینتالیس را از زبان لاتین به زبان فرانسه ترجمه کرد زیرا در آن دوران، زبان فرانسه زبان روز تحصیلکرده های ایران بود. همچنین فلورا ایرانیکا (Flora Iranica) نیز توسط پرفسور رشینگر (Karl Heinz Rechinger) منتشر گردیده که به زبان لاتین می باشد. بنابراین یک گیاهشناس ایرانی باید بداند زبان لاتین چیست و با آن آشنایی داشته باشد. بنده برای سهولت کار محققین، فرهنگی را تالیف نموده ام که به پنج زبان لاتینی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه و فارسی است تا معادل واژگان لاتینی را در این کتاب پیدا کنند.

وقتی گیاهشناس وارد طبیعت می شود و یک گیاه را بر می دارد و میخواهد آن را شناسایی کند، قطعا باید این گیاه ناشناخته را با گیاه شناسایی شده مقایسه نماید و لازمه ی این مقایسه، آشنایی با گیاهانی است که در مجموعه ی گیاهان ایران تعریف شده اند. در این کتاب ها گیاهان در تیره ها، جنس ها، گونه ها و … رده بندی شده اند و گیاهشناس باید با ویژگی های این دسته بندی ها آشنایی داشته باشید تا به نتیجه برسید. احاطه ی عمومی و کلی در مورد این تیره ها کار هر کسی نیست و بهترین راه این است که گیاهشناس با دانستن اصطلاحات علمی گیاهشناسی، نحوه استفاده از این کتاب ها را یاد بگیرد.

البته گاهی اوقات یک دانشجو صرفا نیاز به شناسایی چند نمونه گیاهی محدود برای انجام پژوهشی دارد که در اینجا باید از یک گیاهشناس کمک بگیرد و نیازی به یادگرفتن این مطالب نیست. ولی اگر شخصی بخواهد به این علم تسلط پیدا نموده و گیاهشناس شود، آشنایی با اصطلاحات گیاهشناسی و زبان لاتین جزو ملزومات آن است. نکته ای که وجود دارد اینکه: اگر گیاهشناس گیاهی را از طبیعت برداشت کرد و نتوانست با اطلاعات این کتاب ها آن را شناسایی کند، راه حل چیست؟ پس از اطمینان خاطر از اینکه در داخل کتاب های معرفی شده اطلاعات کافی در مورد این گیاه وجود ندارد یا اختلافاتی از لحاظ شکل و … وجود دارد، آن موقع می توان گفت احتمالا این یک گونه گیاهی جدید می باشد و بررسی های دقیق تری را باید انجام داد.

شما تابحال چندگونه گیاهی را برای اولین بار شناسایی کرده اید؟
من تابحال نزدیک به ۸۰ گونه گیاهی به دنیا معرفی کرده ام که در واقع مولف شان خودم هستم مانند Serratula khuzistanica (Mozaff.) Mozaff. و نزدیک به ۱۰۰ گونه هم برای ایران معرفی کرده ام که قبلا در نقاط دیگر جهان شناسایی شده بودند ولی اطلاعاتی در مورد رویش این گیاهان در ایران وجود نداشت. همچنین بنده دو جنس گیاهی جدید (Opsicapium Mozaff. و Kelussia Mozaff.) به جامعه جهانی معرفی نموده ام که کمتر در دنیا اتفاق می افتد و جنس گیاهی هم وجود دارد که به نام خود بنده نامگذاری شده است با عنوان Mozaffariania Pimenov&Maassoumi.

معمولا چون مرسوم نیست که افراد گونه های گیاهی را به نام خودشان ثبت کنند، بنده این گونه را جمع آوری و پس از اطمینان از جدید بودن آن، از دکتر پیمنوف و دکتر معصومی درخواست نمودم تا آن را به اسم من ثبت کنند که در انتهای نام علمی هم نام این دو استاد به عنوان مولف ذکر شده اند. در حدود ۱۸ گونه هم توسط دانشمندان مختلف به اسم بنده نامگذاری گردیده است، برای مثال (Astragalus mozaffariani Maasoumi). تعدادی از گونه های گیاهی که شناسایی کردم را به اسم منطقه مورد برداشت گیاه یا نام همکارانم ثبت نموده ام مثلا در حدود ۸ گونه را که برای اولین بار در جهان در استان ایلام شناسایی کردم به نام گونه ایelymaitica  ثبت شدند (برای مثال (Gypsophila elymaitica و یا مریم گلی بختیاری را به افتخار همکارم خانم دکتر جم زاد با نام علمی Salvia jamzadii Mozaffarian ثبت نموده ام.

از شناسایی کدام گیاه خاطره بیادماندنی تری دارید؟

در سال ۱۳۶۲ برای اولین بار من به استان هرمزگان، شهرستان بشاگرد رفتم و گیاه Pycnocycla bashagardiana را برای اولین بار شناسایی کردم و همچنین گیاه دیگری که بنده موفق به معرفی اش به جامعه جهانی شدم، گیاه Indigofera sinus-persica است که به نام خلیج فارس نامگذاری کردم تا نام خلیج فارس برای همیشه زنده بماند. شاید آن حسی که شما دنبالش هستید را من نتوانم به زبان بیاورم ولی تمامی گیاهان جلوه ای از ذات خداوند هستند. خداوند آن زیبایی هایی که باید در خلقت داشته باشد را به نوعی در دل این گیاهان نهاده است و شما هستید که این زیبایی ها را درک می کنید. بعلاوه به نظر من یک زیست شناس خیلی راحت تر می تواند به رمز و راز خلقت پی ببرد زیرا ویژگی هایی که سبب تمایز یک گونه از گونه دیگر می شود، آنقدر ظریف و در اوج زیبایی است که فقط یک زیست شناس می تواند آن را درک نماید.

تعداد دقیق کل گونه های گیاهی و گیاهان دارویی ایران چقدر است؟چه تعداد از آنها گونه انحصاری ایران هستند؟

در رابطه با تعداد جنس و گونه های گیاهی یک کشور هیچگاه نمی توان یک عدد ثابت و محض را بیان کرد. بطور مثال آقای دکتر رشینگر در سال ۱۹۶۳ در فلورا ایرانیکا تیره Convolvulaceae را جمع بندی و نگارش کرده است ولی از آن زمان به بعد فقط بنده دو گونه از جنس Convolvulus به این تیره در ایران اضافه کرده ام با نام های Convolvulus kurdestanicus و Convolvulus elymaiticus. آمار حدودی مشخص است ولی آمار دقیق و محض نمی توانیم ارائه کنیم. بطور مثال در فلورا ایرانیکا ۷۷۰۰ تا ۷۸۰۰ گونه گیاهی ایران معرفی شده است ولی از آن زمان تابحال در حدود ۳۰۰ گونه گون جدید به دنیا معرفی کرده ایم که بیشتر آنها توسط آقای دکتر معصومی و همکارانش انجام شده است. بنده و سایر همکارانم در این موسسه و همکاران مان در سایر نقاط کشور گونه های جدیدی را طی این سال ها به جهان معرفی کرده ایم و بنابراین عدد ۸۰۰۰ گونه گیاهی بعلاوه یا منهای ۳۰۰، عددی منطقی می باشد. در مورد تعداد گونه های گیاهی انحصاری ایران تقریبا می توان گفت که یک چهارم تمام گونه های گیاهی ایران، انحصاری کشور است یعنی نزدیک به ۲۰۰۰ گونه.

چطور شد کتاب شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران را تالیف کردید و هدف از آن چه بود؟

از سالی که اولین سمینار گیاهان دارویی توسط مسئولان دانشکده داروسازی دانشگاه تهران مانند دکتر محمود نجم آبادی برگزار شد (در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ مقارن با اولین روز جنگ تحمیلی که فرودگاه مهرآباد بمباران شد)، کمبود دانش شناخت گیاهان دارویی در بین محققین گیاهان دارویی را حس کردم و معضلی که همواره وجود دارد این است که اسمی را می گوییم ولی مخلوق دیگری را نشان می دهیم. همین امروز هم وقتی در بازار گیاهان دارویی می خواهید بادرنجبویه یا بادرشبیmoldavica  Dracocephalum تهیه کنید، گیاه دیگری را به شما ارائه می کنند که Melissa officinalis یا فرنجمشک نام دارد. بنابراین شما به عنوان مصرف کننده آن خاصیتی که به دنبالش بودید را بدست نمی آورید و در نتیجه اعتقادتان به گیاه دارویی ضعیف می شود.

مهمترین دلیل من برای تالیف این کتاب، معرفی صحیح و تطبیق نام علمی با شکل گیاه دارویی بود و بهمین دلیل کتاب مصور می باشد. در این کتاب نزدیک به ۸۶۰ گونه از گیاهان ایران را به عنوان گیاه دارویی معرفی نموده ام و این گونه های گیاهی با سند علمی معتبر به عنوان گیاه دارویی در جهان مشخص شده اند. البته در این کتاب علاوه بر ۸۶۰ گونه گیاه دارویی، به حدود ۲۵۰۰ گونه گیاهی اشاره شده است که در بر گیرنده میوه جات، ادویه جات و گیاهان معطر می باشند و بسیاری از آنها برای اکثر مردم ناشناخته هستند چون با توجه به اقلیم متفاوت مناطق مختلف کشور، امکان دارد گیاهی که در استان سیستان و بلوچستان بروید را فرد ساکن استان آذربایجان تاکنون اصلا ندیده باشد. تمام تصاویر بجز تقریبا ۵۰ گونه توسط خود من از طبیعت تهیه شده است.

امروزه می بینیم که برخی افراد بدنبال بررسی منابع قدیمی و تطبیق آن با علم جدید هستند و در این میان با مشکل نام های قدیمی گیاهان دارویی و پیدا کردن معادل امروزی آنها مواجه می شوند. به نظر بنده بهتر است به جای اینکه بدنبال یک نام باشیم، به بررسی ترکیبات گونه های گیاهی و مقایسه با ویژگی های درمانی مورد نظر بپردازیم. طب سنتی ما، طب سنتی ایرانی به وسعت کشورهای اسلامی و خاورمیانه بوده است درحالیکه ایران امروز بسیار کوچکتر شده، بنابراین تعداد زیادی از گونه های گیاهی که در کتاب های قدیمی ذکر شده اند، ممکن است در ایران امروزی وجود نداشته باشند و فقط در کشورهای مجاوریافت شوند.

در ارتباط با گیاهان دارویی انحصاری ایران در اینجا نیاز است توضیح بدهم که ما نباید دچار یک اشتباه علمی بشویم. گیاهان دارویی گیاهانی هستند که از پراکندگی جغرافیایی زیادی برخوردار هستند. بنابراین در میان این ۸۶۰ گونه گیاه دارویی که بنده در کتابم معرفی کرده ام، تعداد گونه های انحصاری ایران شاید به ۱۰ عدد هم نرسد. مثلاAchillea eriophora  در جنوب ایران می روید و مردم در آنجا به عنوان گیاه دارویی از آن استفاده می کنند ولی وقتی به منابع خارجی مراجعه می کنید آنچنان اطلاعات علمی در مورد خواص دارویی آن مشاهده نمی کنید و تنها از روی گونه های مشابه اش که بومادران های دارویی می باشند، این گمان را می برید که این هم احتمالا خواص دارویی دارد. بنابراین شاید بتوانم بگویم که ما اصلا گیاه دارویی انحصاری ایران نداریم، ولی گیاه معطر انحصاری داریم، وقتی می توانیم یک گونه گیاه معطر انحصاری مثلNepeta binalodensis  را دارویی بنامیم که مواد موثره اش شناسایی شده و سپس در آزمایشات بالینی، اثرات درمانی آن مشخص و اثبات گردد. مثل ۷۰ گونه ی دیگر از جنس Nepeta در ایران وجود دارد که وقتی به منابع علمی مراجعه می کنید، تنها ۳ گونه از آنها دارای ویژگی های دارویی هستند.

البته ممکن است که گیاهانی در برخی از نقاط کشور توسط مردم به عنوان گیاه دارویی مصرف شوند ولی پایه و اساس علمی آن اثبات نشده است، بنابراین ما آنها را به عنوان گیاه دارویی معرفی نمی کنیم تا از لحاظ علمی کاملا اثبات شوند. در ارتباط با این سوال که چرا بسیاری از مردم گیاهان مختلفی را بعنوان دارو مصرف می کنند و بعضا نتیجه هم می گیرند در حالی که در منابع معتبر به آنها اشاره ای نشده، به نظر بنده مهمترین ویژگی که یک گیاه معطر و یا بعضا دارویی دارد، غیرسمی بودن آن می باشد زیرا اگر کشنده بود هیچکس جرات نمی کرد آن را مصرف کند. مثلا در جنگل تعداد زیادی قارچ وجود دارد ولی هیچ فردی آنها را نمی چیند چون احتمال می دهد سمی باشند. در مورد گیاهان دارویی معمولا چنین اتفاقی نمی افتد و یا دوز مصرف شان در اکثر اوقات آنگونه نیست که سبب مرگ شوند.

بنده در بررسی هایی که داشتم ۳۰۰ گونه گیاهی سمی را در بین ۸۰۰۰ گونه گیاهی ایران یافت نمودم که اینها بعضا به عنوان گیاه دارویی شناخته می شوند و بخشی از آنها برای انسان سمی هستند (برای مثال اغلب گیاهان مخدر سمی هستند ولیکن وقتی در مقیاس کم مصرف می شوند سمی نیستند) و برخی دیگر برای حیوانات. تعدادی از آنها به گونه ای هستند که اصلا انسان مصرف شان را نمی تواند تصور کند و چندان مورد توجه نیستند. بنابراین گیاهان دارویی معمولا در مقیاس کم، سمی نیستند و این جرات را به ما می دهند که به دلخواه مان آنها را مصرف نماییم. بنابراین آنچه ما به دنبالش هستیم، اطمینان بخشیدن به گیاهان دارویی است.

یکی از مشکلات صنعت گیاهان دارویی، بحث اشتباهات و همچنین تقلبات می باشد. با توجه به تخصص شما که میتواند این موضوع را در مراحل اولیه شناسایی کند، چه راهکارهایی برای جلوگیری از این موارد پیشنهاد می کنید؟

هیچ راهی وجود ندارد مگر اینکه آگاهی و دانش عمومی را بالا ببریم. امروزه در بسیاری از موارد، گیاهان دارویی وسیله امرار معاش افراد شده اند ولی در گذشته طبیب طب سنتی در راه رضای خالق یکتا به درمان مردم می پرداخت و افراد هم در حد بضاعت شان مبلغ یا کالایی را به او به عنوان دستمزد هدیه می دادند و حد مشخصی هم نداشت. امروزه بسیاری از دست اندکاران طب سنتی هیچ شناختی از گیاهان دارویی ندارند و صرفا بر اساس شنیده ها، یک اسم را تکرار می کنند. بنابراین تالیف کتاب های مصور که بخوبی این گیاهان را معرفی نمایند، یکی از راه های افزایش دانش عمومی می باشد و به نظر بنده باید ده ها کتاب همچون کتابی که من تالیف کردم توسط افراد متخصص نگاشته شود تا این مشکل برطرف گردد.

چنانچه در پایان این مصاحبه صحبتی دارید، لطفا عنوان بفرمایید.

وقتی به سابقه گیاهان دارویی ایران بر می گردیم، با وضعیتی که امروز حاکم است کاملا متفاوت می باشد. آن روزها بر اساس اعتقاد، یک گیاه، دارویی بود ولی امروزه برای امرار معاش، یک گیاه، دارویی می شود. مسئولان باید در رابطه با آمار و ارقام از واقعیت دور نشوند. وقتی یک نفر می گوید در ایران ۳۰۰۰ گیاه دارویی داریم، ملاکش چیست؟ از چه منبع و مرجعی استفاده می کند؟ یا مثلا وقتی می گوید تعداد گونه های گیاهی ایران از قاره اروپا بیشتر است، معیارش چیست؟ توصیه و خواهش بنده از دست اندرکاران طب سنتی در ایران، افزایش دانش شان در رابطه گیاهان است. سر و کار داشتن با زندگی مردم بدون دانش، امکان پذیر نیست. افراد مدعی طب سنتی که بر اساس شنیده ها در حال ساخت دارو هستند بدون اینکه اثرات آن داروها اثبات شده باشد، صلاحیت دخالت در امر پزشکی را ندارند. شاید در ابتدا نتایج خوبی هم حاصل بشود ولی کسی از پیامدهای آینده آن اطلاعی ندارد.

بطور کلی ما اگر بخواهیم در مبحث گیاهان دارویی به نتیجه ای برسیم، ابتدا باید پتانسیل های خودمان را بشناسیم و بدانیم چه گیاهانی در کشور داریم. نکته مهمی که دلم میخواست در این فرصت به آن اشاره کنم این است که “لازم نیست به همه گیاهانمان بگوییم دارویی هستند.” چنانچه مسئولان کشور تمایل دارند صادرات گیاهان دارویی رونق بگیرد و این گیاهان راهی برای کسب درآمد و بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد، باید روی تعداد معدودی از گیاهان دارویی شاخص کشورمان متمرکز شویم و پس از توسعه کشت و استحصال مواد موثره آنها، دارویی بسازیم که فقط به کشورمان اختصاص داشته باشد و همانطور که ما نیازمند هستیم برخی از داروها را از کشورهای مختلف وارد کنیم، آنها هم نیازمند داروی ما باشند.

منبع: مستند مکتوب دومین جشنواره ملی گیاهان دارویی فرآورده های طبیعی و طب سنتی

شرایط قرنطینه ای واردات بذر کنگر فرنگی، بذر کدو حلوایی، بذر کلم، دانه آناتو و میوه پاپایا اعلام شد

سازمان حفظ نباتات شرایط قرنطینه ­ای واردات بذر کنگر فرنگی، بذر کدو حلوایی، بذر کلم، دانه آناتو، میوه پاپایا را از کشورهای مربوطه در فهرست کالاهای با ریسک قرنطينه ای متوسط اعلام و انجام آن را منوط به رعایت دقیق شرایط قرنطینه ­ای عنوان کرد.

 

 

 

شرایط قرنطینه ای واردات بذر کلم (Brassica oleracea)

 

جهت کاشت از کشور جمهوری چک

 

 

 

(تدوین شهریورماه 1394)

 

 

1- اخذ گواهی بهداشت گياهی معتبر از وزارت کشاورزی کشور جمهوری چک که در قسمتAD (توضیحات اضافی) آن عاری بودن محموله از بيماريهای ذيل مورد تاکيد قرار گرفته باشد.

 

1-1. Plasmodiophora brassicae 2. Pyrenopeziza brassicae

 

توجه:

 

درج اسامی علمي عوامل فوق درگواهي بهداشت گیاهي کالاي مذکور الزامي است و در غير اين صورت به دليل نقص مدارک از ترخيص کالا جلوگيري و مسئوليت هر گونه ضرر و زيان به عهده وارد کننده خواهد بود.

 

2- ضدعفوني بذور با قارچ كش مناسب قبل از بسته بندی در کشور مبداء و درج مشخصات آن در گواهي بهداشت گیاهي مربوطه.

 

3- ارائه نسخه اصلي گواهي بهداشــت گیاهي کشور آلمان منطبق با شرايط اعلامی و ساير مدارک لازم به کارشـناسان قرنــطينه گیاهي در هنگام بازديد محـموله در مرز ورودي وگمرک ترخيص كننده الزامي مي باشد و در غير اين صورت مسئوليت عواقب مترتبه به عهده واردكننده خواهد بود.

 

4- محموله بايد عاري از بقایای گیاهی، بذور علف هرز، حشرات زنده و علایم بیماری های گياهي باشد.

 

5- باتوجه به عدم امکان ضدعفونی وکنترل کامل عوامل خسارتزای قرنطینه ای در مبادی ورودی ، در صورت آلودگی محموله به عوامل خسارتزای قرنطینه ای و یا عدم درج نام علمی عوامل خسارتزای قید شده در بند یک این شرایط در قسمت توضیحات اضافی (AD) گواهی بهداشت گیاهی مربوطه محموله عودت یا امحاء خواهد شد.

 

6- هر بخش از محموله باید دارای بسته بندی های مناسب بوده ودارای برچسبی (lable ) باشد که به طور واضح نام علمی (جنس و گونه) گیاه مربوطه بر روی آن درج شده باشد.

 

7- پاساوان محموله به گمرکات داخلي صرفآ بعد از بررسي و تاييد اصل مدارک مورد نياز درمرز ورودي مجاز خواهد بود.

 

8- درصورتيکه محموله ازطريق کشوری غير ازکشور آلمان صادر شده باشد، بايد داراي گواهي بهداشت گیاهي صدور مجدد (Re- Export) از ارگان رسمی ذيربط کشور ثالث منظم به کپي گواهي بهداشت گیاهي صادره از کشور مبداء توليد کالا منطبق با شرایط اعلامی و ممهور به مهر قرنطینه کشور ثالث باشد.

 

 

 

تذکر: شرايط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در خصوص با مسائل قرنطينه گیاهي صادر شده و وارد کننده موظف به رعايت ساير قوانين و مقررات مربوط به واردات است.

 

 

شرایط قرنطینه ای واردات بذر کدو حلوایی (Cucurbita moschata )

 

از کشور شیلی

 

 

 

(تدوین شهریور ماه 1394)

 

1- اخذ گواهي بهداشت گیاهي معتبر از وزارت کشاورزي کشور مبداء که در قسمت A.D (توضيحات اضافي) آن عاري بودن محموله از عامل خسارتزای گیاهی ذيل مورد تاکيد قرار گرفته باشد.

 

1- Didymella bryoniae

 

توجه:

 

درج اسم علمي عامل خسارتزای گیاهی فوق درگواهي بهداشت گیاهي کالاي مذکور الزامي است و در غير اينصورت به دليل نقص مدارک از ترخيص کالا جلوگيري و مسئوليت هر گونه ضرر و زيان به عهده وارد کننده خواهد بود.

 

2- ضدعفوني محموله با یک قارچ کش مناسب در كشور مبداء و درج مشخصات آن در گواهي بهداشت گیاهي مربوطه.

 

3- ارائه نسخه اصلي گواهي بهداشــت گیاهي کشور مبداء منطبق با شرايط اعلامی و ساير مدارک لازم به کارشـناسان قرنــطينه گیاهي در هنگام بازديد محـموله در مرز ورودي وگمرک ترخيص كننده الزامي مي باشد و در غير اين صورت مسئوليت عواقب مترتبه به عهده واردكننده خواهد بود.

 

4- محموله بايد عاري از بقایای گیاهی، بذور علف هرز، حشرات زنده و علایم بیماریهای گياهي باشد.

 

5- چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت زا تشخیص داده شود در صورتی که بتوان به تشخيص مامور قرنطينه با رعایت ضوابط مربوطه، آلودگی را از بین برد، محموله به هزينه صاحب كالا ضدعفوني مي شود و در غير اين صورت، محموله عودت ياامحاء خواهد شد. (توضیحا چنانچه آلودگی قرنطینه ای مشاهده شود مطابق ضوابط بین المللی کالا عودت یا امحاء میگردد .)

 

6- هر بخش از محموله باید دارای بسته بندی های مناسب بوده ودارای برچسبی (lable ) باشد که به طور واضح نام علمی (جنس و گونه) گیاه مربوطه بر روی آن درج شده باشد.

 

7- پاساوان محموله به گمرکات داخلي صرفآ بعد از بررسي و تاييد اصل مدارک مورد نياز درمرز ورودي مجاز خواهد بود.

 

8- در صورتيـــکه محموله از طريق کشور ثالثي غير از کشور اصلي محل توليد کالا صادر شده باشد، محموله بايد داراي گواهي بهداشت گیاهي صدور مجدد (Re- Export) از ارگان ذيربط کشور ثالث و کپي گواهي بهداشت گیاهي صادره از کشور مبداء توليد مطابق با شرایط اعلامی وممهور به مهر قرنطینه کشور ثالث را به همراه داشته باشد.

 

 

 

تذکر: شرايط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در خصوص با مسائل قرنطينه گیاهي صادر شده و وارد کننده موظف به رعايت ساير قوانين و مقررات مربوط به واردات است.

 

 

 

شرايط قرنطينه اي واردات دانه آناتو (Bixa orellana) ، جهت مصرف صنعتی و رنگرزی

 

از كشور هند (تدوین 1394)

 

 

1- اخذ گواهي بهداشت گیاهي معتبر از وزارت کشاورزي کشور مبداء.

 

2- محموله بايستي عاري از خاك، بقاياي گياهي، بذور علف هرز، حشرات زنده و علائم بيماريهاباشد.

 

3- محموله در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده مورد بازدید کارشناسان قرنطینه قرار گرفته و در صورت آلودگی محموله به آفات انباری یا آفات و بیماریهای قرنطینه ای چنانچه به تشخیص مامور قرنطینه محموله قابل ضدعفونی باشد به هزینه صاحب کالا ضدعفونی و در غیر اینصورت محموله عودت یا امحاء خواهد شد.

 

4- ارائه اصل گواهي بهداشت گیاهي منطبق با شرايط اعلامی و ساير مدارک لازم به کارشناسان قرنطينه گیاهي در هنگام بازديد محموله در مرز ورودي و گمرک ترخيص كننده الزامي است و در غير اين صورت مسئوليت عواقب مترتبه به عهده واردكننده خواهد بود.

 

5- پاساوان محموله به گمرکات داخلي صرفاً بعد از بررسي و تاييد اصل مدارک مورد نياز در مرز ورودي مجاز خواهد بود.

 

6- در صورتی که محموله از طریق کشور ثالثی صادر میشود میبایست کپی گواهی بهداشت گیاهی کشور مبداء که ممهور به مهر قرنطینه کشور صادر کننده مجدد است به همراه اصل گواهی بهداشت گیاهی Re-export به مامورین قرنطینه گیاهی مستقر در مرز ورودی و گمرک ترخیص کننده ارائه شود.

 

تذکر: شرايط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در رابطه با مسائل قرنطينه گیاهي صادر شده و وارد کننده موظف به رعايت ساير قوانين و مقررات مربوط به واردات مي باشد.

 

 

شرايط قرنطينه اي واردات بذر کنگر فرنگی

 

 

 

(Cynara cardunculus) (Cynara scalymus) (Artichoke )

 

 

 

جهت كاشت از کشور اسپانیا

 

(تدوین شهریور ماه 94)

 

 

 

1- اخذ گواهي بهداشت گیاهی معتبر از وزارت کشاورزي کشور مبداء که در قسمت A.D (توضيحات اضافي) آن عاري بودن محموله از عوامل خسارتزای ذيل مورد تاکيد قرار گرفته باشد.

 

1. Raspberry ringspot virus

 

2. Tomato black ring virus

 

توجه:

 

درج اسامی علمي عوامل خسارتزای فوق درگواهي بهداشت گیاهي کالاي مذکور الزامي است و در غير اينصورت به دليل نقص مدارک از ترخيص کالا جلوگيري و مسئوليت هر گونه ضرر و زيان به عهده وارد کننده خواهد بود.

 

2- ضد عفوني بذور با قارچکش مناسب در کشور مبداء و درج مشخصات آن در گواهي بهداشت مربوطه.

 

3- محموله بايستي عاري از خاك، بقاياي گياهي، بذور علف هاي هرز، حشرات زنده و علائم بيماري ها باشد.

 

4- هر بخش از محموله بايد داراي بسته بندي مناسب بوده و داراي برچسبي (Label) باشد كه بطور واضح نام علمي گياه (جنس و گونه) بر روي آن درج شده باشد.

 

5- چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت زا تشخیص داده شود در صورتی که بتوان به تشخيص مامور قرنطينه با رعایت ضوابط مربوطه، آلودگی را از بین برد، محموله به هزينه صاحب كالا ضدعفوني مي شود و در غير اين صورت، محموله عودت ياامحاء خواهد شد. (توضیحا چنانچه آلودگی قرنطینه ای مشاهده شود مطابق ضوابط بین المللی کالا عودت یا امحاء میگردد .)

 

6- ارائه اصل گواهي بهداشت گیاهي منطبق با شرايط اعلامی و ساير مدارک لازم به کارشناسان قرنطينه گیاهي در هنگام بازديد محموله در مرز ورودي و گمرک ترخيص كننده الزامي است. در غير اين صورت مسئوليت عواقب مترتبه به عهده واردكننده خواهد بود.

 

7- پاساوان محموله به گمرکات داخلي صرفاً بعد از بررسي و تاييد اصل مدارک مورد نياز در مرز ورودي مجاز خواهد بود.

 

8- در صورتيـــکه محموله از طريق کشور ثالثي غير از کشور اصلي محل توليد کالا صادر شده باشد، محموله بايد داراي گواهي بهداشت گیاهي صدور مجدد (Re- Export) از ارگان ذيربط کشور ثالث و کپي گواهي بهداشت گیاهي صادره از کشور مبداء توليد حاوی کلیه شرایط اعلامی و ممهور به مهر قرنطینه کشور ثالث را به همراه داشته باشد.

 

تذکر: شرايط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در خصوص با مسائل قرنطينه گیاهی صادر شده و وارد کننده موظف به رعايت ساير قوانين و مقررات مربوط به واردات مي باشد.

 

 

شرايط قرنطينه اي واردات ميوه پاپایا (Carica papaya) از کشور تایلند

 

 

 

(تدوین شهریورماه 1394)

 

 

 

1- اخذ گواهي بهداشت گیاهي معتبر از وزارت کشاورزي کشور مبداء که در قسمت A.D (توضيحات اضافي) آن عاري بودن محموله از آفات و بيماريهاي ذيل مورد تاکيد قرار گرفته باشد.

 

1 . Aleurodicus disperses 2. Bactrocera cucurbitae

 

3. Bactrocera dorsalis 4. Bactrocera papayae

 

5. Bactrocera carambolae 6. Parasaissetia nigra

 

7. Rastrococcus invadens 8. Parasaissetia nigra

 

 

 

2- ضدعفوني ميوه هاي وارداتي در کشور مبداء با گاز متيل برومايد خالص به مقدار 32 گرم در متر مکعب براي مدت 2 ساعت در دماي 21 درجه سانتي گراد و درج مشخصات آن در گواهي بهداشت مربوطه .

 

تذکر: در صورت کاهش دما به ازای هر 5 درجه سانتی گراد هشت گرم گاز به دز اولیه ضدعفونی اضافه خواهد شد وضدعفونی در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد مورد قبول نمی باشد.

 

توجه:

 

درج اسامي علمي عوامل خسارتزای فوق و نیز ضدعفونی مطرح شده در بند 2 در گواهي بهداشت گیاهي کالاي مذکور الزامي است و در غير اينصورت به دليل نقص مدارک از ترخيص کالا جلوگيري و مسئوليت هر گونه ضرر و زيان به عهده وارد کننده خواهد بود.

 

3- حمل محموله از کشور مبداء به کشور مقصد بایستی به صورت یکسره انجام شده و هرگونه تخلیه و بارگیری مجدد در کشور ثالث مورد قبول نمیباشد.

 

4- ارائه نسخه اصلي گواهي بهداشــت گیاهي کشور مبداء بامشخصات مندرج دربند يک و دو اين شرايط و ساير مدارک لازم به کارشـناسان قرنــطينه گیاهي درهنگام بازديد محـموله درگمرک الزامي است و درغيراينصورت از ترخيص کالا جلوگيري و مسئوليت هر گونه ضرر و زيان به عهده وارد کننده خواهد بود.

 

5- چنانچه محموله در نتیجه بازرسی آلوده به عوامل خسارت زا تشخیص داده شود در صورتی که بتوان به تشخيص مامور قرنطينه با رعایت ضوابط مربوطه، آلودگی را از بین برد، محموله به هزينه صاحب كالا ضدعفوني مي شود و در غير اين صورت، محموله عودت يا امحاء خواهد شد. (توضیحا چنانچه آلودگی قرنطینه ای مشاهده شود، مطابق ضوابط بین المللی کالا عودت یا امحاء می گردد .)

 

6- پاساوان محموله به گمرکات داخلي صرفآ بعداز بررسي و تاييد مدارک مورد نياز در مرز ورودي مجاز خواهد بود.

 

7- محموله بايد در بسته بنديهاي غير چوبي كه عاري از شاخ و برگ ،كاه و ديگر مواد خام و بقاياي گياهي باشد حمل گردد.

 

8- در صورتی که محموله بر روی پالت های چوبی حمل می گردد رعایت دقیق ISPM شماره 15 در مورد پالت های چوبی الزامی است.

 

 

تذکر: شرايط اعلام شده برطبق مفاد ماده (11) قانون حفظ نباتات و در خصوص با مسائل قرنطينه گیاهي صادر شده و وارد کننده موظف به رعايت ساير قوانين و مقررات مربوط به واردات است.

دانلود کتابچه مقالات چهارمین کنگره ملی گیاهان دارویی

توسط شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی منتشر شد:
دانلود کتابچه مقالات چهارمین کنگره ملی گیاهان دارویی
کتابچه مقالات چهارمین کنگره ملی گیاهان دارویی در دو بخش مقالات پوستری و شفاهی برای دانلود در اختیار کاربران محترم قرار می گیرد.

پس از برگزاری موفقیت آمیز کنگره های اول، دوم و سوم گیاهان دارویی توسط شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی، چهارمین کنگره ملی گیاهان دارویی ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳ در مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این کنگره که با توجه به حجم بی نظیر استقبال پژوهشگران، اساتید و دانشجویان به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای علمی کشور در تمام رشته های علمی به حساب می آید، ۱۷۷۶ مقاله علمی و پژوهشی به دبیرخانه کنگره ارسال شد که پس از بررسی کلیه مقالات توسط داوران علمی، ۱۳۶۲ مقاله مورد پذیرش قرار گرفتند.

مقالات پذیرفته شده به دو صورت شفاهی و پوستری طی دو روز برگزاری کنگره ارائه شدند که می توانید چکیده کلیه مقالات ارائه شده را با کلیک بر روی لینک زیر دانلود نمایید.

همچنین جهت سهولت برقراری ارتباط بین پژوهشگران گیاهان دارویی در اقصی نقاط کشور، در این کتابچه پست الکترونیک نویسندگان هر مقاله ارائه شده تا در صورت نیاز به دریافت متن کامل مقاله و یا انجام مشورتهای علمی بین محققان کشور، برقراری این ارتباط آسانتر گردد.

برای دریافت کتابچه مقالات کلیک کنید:

downloadدانلود مقالات شفاهی


download

 

دانلود مقالات پوستری

خبرنامه