بازدید حکیم استاد حسین خیراندیش از غرفه بسیج علمی، پژوهشی و فناروی لرستان در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی + تصویر

بازدید حکیم استاد حسین خیراندیش از غرفه بسیج علمی، پژوهشی و فناروی لرستان در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی + تصویر

img_4630

img_4623 img_4624 img_4626 img_4627 img_4628 img_4630 img_4631 img_4632 img_4633

خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود

 

خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود

 

قدس ‌آنلاین/ بجنورد: دبیر کانون کارآفرینان کشور گفت: خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود.

 دکتر هادی هزارخانی  با اشاره به اینکه کانون کارآفرینان کشور خراسان شمالی را به عنوان استان پایلوت در تولید و فرآوری گیاهان دارویی انتخاب کرده است، افزود: این کانون در هر استانی وجود دارد و هر کانونی کار خاصی را اجرایی می‌کند.
وی اظهار داشت: خراسان شمالی پتانسیل فراوانی برای کشت گیاهان دارویی دارد و از سوی دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی که جهاد دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در این خصوص انجام داده‌اند، می‌تواند ما را برای رسیدن به هدف کشت علمی گیاهان دارویی و ایجاد تحول در آن نزدیک‌تر کند.
وی بیان کرد: از سوی دیگر درصدد ایجاد مرکز فرآوری دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی در این استان هستیم.
دبیر کانون کارآفرینان کشور با اشاره به اینکه تجارت در این زمینه حلقه مفقوده است، توضیح داد: اما اتاق بازرگانی نیز که یکی از اعضای این کانون است، این مشکل را مرتفع کرده و هم اکنون با گروه‌های اسپانیایی و آلمانی در حال مذاکره هستیم تا آن‌ها نیز برای خرید این محصولات تشویق شوند.
وی تصریح کرد: حتی به دنبال آن هستیم تا با سرمایه‌گذارهای اروپایی دیگر نیز مذاکره و آن‌ها را تشویق کنیم.
هزارخانی تأکید کرد: خراسان‌شمالی با توجه به نوع سرزمین، دانشجویان و دانش‌آموخته‌های موجود در آن، این توانایی را دارد تا تبدیل به قطب گیاهان دارویی در بخش دانش بنیان شود، اما نیازمند یک نظام هماهنگ است.
وی با بیان اینکه خراسان‌شمالی یکی از استان‌هایی است که در حوزه گردشگری حرف برای گفتن دارد، گفت: برند استانی همانند یزد خشت خام و یا اصفهان پایتخت جهان اسلام است. این درحالی است که این استان می‌تواند، از ظرفیت گیاهان دارویی برای برندسازی استفاده و خود را بهشت گیاهان دارویی معرفی کند.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان‌شمالی نیز در ادامه با اشاره به اینکه  تیمی با حضور کانون کارآفرینی کشور، جهاد دانشگاهی استان، اتاق بازرگانی، منابع طبیعی و... برای گفت‌وگو و مذاکره با هدف ساماندهی کشت در روستاها، سرمایه‌گذاری در فراوری و تولید محصولات دانش‌بنیان و تجارت و توسعه صادرات محصولات تولیدشده در حوزه گیاهان دارویی، به تهران سفر کرد، اظهار داشت: در این سفر بازدیدی از پژوهشکده‌های گیاهان دارویی و توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی صورت گرفت.
دکتر رضا شاهین‌فر افزود: در این سفر رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، آمادگی خود را برای کشت و تکثیر گیاهان دارویی، ارایه مشاوره و آموزش‌های لازم برای بومی‌سازی علوم مربوطه و همچنین رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی نیز آمادگی خود را برای طراحی، نصب و راه‌اندازی مجتمع فرآوری گیاهان دارویی اعلام کردند.

آغاز همایش ملی زعفران با هدف معرفی برند زعفران ایرانی

چهارمین همایش ملی زعفران با حضور میهمانان کشوری و استانی با هدف معرفی برند زعفران ایرانی و کددار کردن و شناساندن زعفران ایران و مکانیزه‌سازی بهداشتی کردن این محصول صبح امروز در قائن آغاز شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، چهارمین همایش ملی زعفران همایش ملی زعفران امسال در شهرستان قائن با محوریت دانشگاه بزرگمهر روزهای 13 و 14 آبان‌ماه درسالن اجتماعات دانشگاه پیام نور قائن برگزار می‌شود.

همایش ملی زعفران در قائن با هدف معرفی برند زعفران ایرانی و کددار کردن و شناساندن زعفران ایران و مکانیزه‌سازی بهداشتی کردن زعفران و توسعه پایدار زعفران برگزار می‌شود.

رئیس چهارمین همایش ملی زعفران پیش از آغاز این همایش در گفتگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) به قائن گفت: با توجه به اینکه شهرستان قائن قطب تولید زعفران در کشور و خراسان جنوبی است و کیفیت زعفران این خطه قابل مقایسه با هیچ منطقه‌ای نیست، باید به‌گونه‌ای کار شود که این همایش‌ها با هدف معرفی بیشتر این محصول و همچنین کمک به ثبت برند ملی زعفران قائنات و توسعه کمی و کیفی پایدار زعفران برگزار شود.

محمدحسین شفیعی افزود: با توجه به وضعیت آب موجود، باید به سمت روش‌هایی رفت که زعفران بتواند به چرخه صنعت کشور کمک کند.

قرار است در آیین افتتاحیه این آیین، کهن ترابی فرماندار قائن، هروی؛ نماینده مردم قائنات و زیرکوه؛ ولی‌پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با سخنرانی آقایی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در مجلس و طهماسبی معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه یابد.

اجرای سرود زعفران توسط دانش‌آموزان راهنمایی نمونه الزهرا(س) از برنامه‌های جانبی در مراسم افتتاحیه همایش پیش‌بینی شده است و عصر روز همایش نشست‌های علمی و ارائه مقالات در سه سالن دانشگاه بزرگمهر با حضور ارائه‌دهندگان مقالات برگزار خواهد شد.

از 90 مقاله ارسالی به این همایش 62 مقاله پذیرفته‌شده که از این تعداد 24 مقاله به‌صورت شفاهی و 38 مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.

برنامه‌های روز دوم همایش در صبح 14 آبان‌ماه بازدید از مزارع زعفران و مناطق دیدنی شهرستان اعلام شده است.

در پایان مراسم نیز ازدست‌اندرکاران برگزاری همایش و نفرات برگزیده مقالات تقدیر خواهد شد.

نمایشگاه تولیدات صنفی و تولیدی شهرستان و فروش محصولات کشاورزی قائن به همت اتاق اصناف و اداره صنعت و معدن شهرستان در 30 غرفه در حاشیه برگزاری این همایش نیز از دیگر تدارکات برگزارکنندگان همایش ملی زعفران است./

دبیرکل جامعه گیاه درمانی: برنامه ششم توجه ویژه به گیاهان دارویی دارد

دبیرکل جامعه گیاه درمانی: برنامه ششم توجه ویژه به گیاهان دارویی دارد

ایرنا - دبیرکل جامعه گیاه درمانی ایران گفت: در برنامه ششم توسعه به حوزه گیاهان دارویی توجه ویژه شده و حمایت های اعتباری و دیگر حمایت های لازم برای افزایش سطح زیر کشت دیده شده است.

 

 

 

به گزارش ایرنا زهرا حیدری داویجانی شامگاه سه شنبه در جریان بازدید از مجتمع کشت و صنعت زرع دشت کردستان در روستای نارنجک شهرستان قروه، افزود: گیاهان دارویی یکی از مقوله هایی است که می تواند تاثیرات عمده ای در توسعه اقتصادی و غذایی کشور داشته باشد.

به گفته وی رنسانس شیمی و شرایطی که دیگر کشورها در استفاده از دارو فراهم کرده بودند به گونه ای بود که کمتر می توانستیم از این گیاهان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در 10 سال اخیر تحول بزرگی در این حوزه اتفاق افتاده و از سوی مراکز دولتی و خصوصی اهمیت ویژه ای به گیاهان دارویی داده شده است، ضمن اینکه مردم هم استقبال مطلوبی از این گیاهان داشته اند.

حیدری داویجانی با بیان اینکه استان های ایران شرایط اقلیمی بالایی برای فعالیت دانش بنیانی در حوزه گیاهان دارویی دارند، افزود: کردستان قابلیت ویژه ای برای تبدیل به ذخیره گاه و زیستگاه گیاهان ژنتیکی در کشور دارد که نباید از این قابلیت چشم پوشی کرد.

وی با اشاره به اینکه به ندرت کشوری را می بینیم که در زمینه گیاهان دارویی وارد نشده باشد، تاکید کرد: در زمان حاضر گیاهان دارویی تحول بزرگی در دنیا ایجاد کرده است و تمام کشورها حرکت های بزرگی را در راستای استفاده بیشتر و بهینه تر از گیاهان دارویی انجام داده اند.

دبیرکل جامعه گیاه درمانی ایران با بیان اینکه ایران از تنوع بسیار در حوزه گیاهان دارویی برخوردار است، افزود: مردم هم با این گیاهان بیگانه نیستند.

وی ادامه داد: اگرچه 900 قلم گیاه دارویی در کشور مصوبه وزارت بهداشت دارند و پزشکان می توانند برای بیماران تجویز کنند اما شرایط برای استفاده از این داروها چندان فراهم نیست.

دبیرکل جامعه گیاه درمانی ایران با بیان اینکه رقم های مختلفی از سوی متخصصان در زمینه تعداد گیاهان دارویی از دو هزار و 800 تا هشت هزار گونه اعلام می شود، افزود: بعضی از آنان فقط اشاره ای به گونه کرده اند، عده ای هم نوآوری های به دست آمده از یک گونه را هم اعلام می کنند اما با این حال، ایران سه برابر اروپا فلور گیاهی و گیاهان دارویی دارد.

حیدری با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره تبدیل علم به فناوری و صنعت و قرارگیری آن در جایگاه توسعه کشور، گفت: به جرات می توان گفت درآمد گیاهان دارویی کشور می تواند با منابع نفتی برابری کند و نقش پر رنگی نیز در حوزه دارو و غذا ایفا کند.

دبیر کل جامعه گیاه درمانی ایران افزود: محصولاتی که توان جایگزینی در صنعت دارو و غذا را دارند در شرایط فعلی کشور می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

وی با بیان اینکه کردستان از استان های غنی کشور در زمینه گیاهان دارویی است، افزود: در این رابطه به بودجه دولتی نباید بسنده کرد بلکه بخش خصوصی باید با حمایت مسوولان سرمایه گذاری خود را آغاز کند تا سرمایه های خارج از کشور هموطنان به این سمت گسیل شود.

وی با اشاره به قابلیت های منطقه کردستان در زمینه گیاهان دارویی، گفت: از دو هزار و 800 قلم گیاهان دارویی مورد تحقیق، دو هزار و 100 قلم آن در منطقه کردستان وجود دارد.

حیدری داویجانی تاکید کرد: یکی از بزرگترین ارکان اقتصادی در حوزه کشاورزی گیاهان دارویی است و این گیاهان هم در سبد غذایی و هم در سبد دارویی مردم جایگاه دارند و در هیچ شرایطی غذا و دارو در هیچ کشوری جایگاه خود را از دست نمی دهد.

وی با بیان اینکه صهیونیسم با درک این مهم 50 درصد داروی دنیا را بلوکه کرده است، تصریح کرد: آنها در زمینه سرقت کارهای تحقیقی هنوز هم فعال هستند.

به گفته حیدری در حوزه گیاهان دارویی در کشور گیاهانی داریم که در هیچ کجای دنیا نظیر ندارند و به عنوان ذخایر غنی در همین زمینه کمتر به آن توجه شده است.

دبیر کل جامعه گیاه درمانی ایران استان هایی همچون کردستان را از منابع مهم برای توسعه اقتصادی دانست و گفت: بیکار بودن جوانان در چنین استان هایی با وجود سرمایه های طبیعی بسیار، جای ناراحتی دارد، این در حالی است که این استان ها می توانند مهد تولید برخی مواد آلی شوند.

وی شهرستان قروه را از لحاظ مواد آلی بسیار غنی توصیف کرد و افزود: نمونه های گیاهی بسیاری در این منطقه وجود دارد که می تواند این شهرستان را پایلوت کند.

حیدری تاکید کرد: با ایجاد پایلوت کشت و فرآوری و نیز ایجاد کارخانه تولید داروهای گیاهی می توان از صفر تا 100 زنجیره تولید یعنی از بذر تا سبد غذایی و دارویی مردم را در همین منطقه به سرانجام رساند.

شرکت کشت و زرع کردستان در زمینه باغات، گلخانه، دام، طیور و آبزیان فعالیت دارد و برای حدود 100 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.

تکثیر نهاده های گیاهی به روش کشت بافت، تکمیل و تجهیز آزمایشگاه خاک شناسی، احداث باغ به مساحت هشت هکتار، احداث نهالستان میوه های دانه دار و احداث گلخانه برای تولیدات تکثیر کشت بافتی، گل و گیاهان تزئینی از جمله فعالیت های این شرکت است.

تاکنون در بخش های فعال بیش از 9 میلیارد ریال و در بخش های توسعه ای هم بیش از هفت میلیارد ریال در این شرکت سرمایه گذاری شده است.

قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است.

خبرنامه