بازدید حکیم استاد حسین خیراندیش از غرفه بسیج علمی، پژوهشی و فناروی لرستان در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی + تصویر

بازدید حکیم استاد حسین خیراندیش از غرفه بسیج علمی، پژوهشی و فناروی لرستان در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی + تصویر

img_4630

img_4623 img_4624 img_4626 img_4627 img_4628 img_4630 img_4631 img_4632 img_4633

خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود

 

خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود

 

قدس ‌آنلاین/ بجنورد: دبیر کانون کارآفرینان کشور گفت: خراسان‌شمالی برند بهشت گیاهان دارویی می‌شود.

 دکتر هادی هزارخانی  با اشاره به اینکه کانون کارآفرینان کشور خراسان شمالی را به عنوان استان پایلوت در تولید و فرآوری گیاهان دارویی انتخاب کرده است، افزود: این کانون در هر استانی وجود دارد و هر کانونی کار خاصی را اجرایی می‌کند.
وی اظهار داشت: خراسان شمالی پتانسیل فراوانی برای کشت گیاهان دارویی دارد و از سوی دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی که جهاد دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در این خصوص انجام داده‌اند، می‌تواند ما را برای رسیدن به هدف کشت علمی گیاهان دارویی و ایجاد تحول در آن نزدیک‌تر کند.
وی بیان کرد: از سوی دیگر درصدد ایجاد مرکز فرآوری دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی در این استان هستیم.
دبیر کانون کارآفرینان کشور با اشاره به اینکه تجارت در این زمینه حلقه مفقوده است، توضیح داد: اما اتاق بازرگانی نیز که یکی از اعضای این کانون است، این مشکل را مرتفع کرده و هم اکنون با گروه‌های اسپانیایی و آلمانی در حال مذاکره هستیم تا آن‌ها نیز برای خرید این محصولات تشویق شوند.
وی تصریح کرد: حتی به دنبال آن هستیم تا با سرمایه‌گذارهای اروپایی دیگر نیز مذاکره و آن‌ها را تشویق کنیم.
هزارخانی تأکید کرد: خراسان‌شمالی با توجه به نوع سرزمین، دانشجویان و دانش‌آموخته‌های موجود در آن، این توانایی را دارد تا تبدیل به قطب گیاهان دارویی در بخش دانش بنیان شود، اما نیازمند یک نظام هماهنگ است.
وی با بیان اینکه خراسان‌شمالی یکی از استان‌هایی است که در حوزه گردشگری حرف برای گفتن دارد، گفت: برند استانی همانند یزد خشت خام و یا اصفهان پایتخت جهان اسلام است. این درحالی است که این استان می‌تواند، از ظرفیت گیاهان دارویی برای برندسازی استفاده و خود را بهشت گیاهان دارویی معرفی کند.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان‌شمالی نیز در ادامه با اشاره به اینکه  تیمی با حضور کانون کارآفرینی کشور، جهاد دانشگاهی استان، اتاق بازرگانی، منابع طبیعی و... برای گفت‌وگو و مذاکره با هدف ساماندهی کشت در روستاها، سرمایه‌گذاری در فراوری و تولید محصولات دانش‌بنیان و تجارت و توسعه صادرات محصولات تولیدشده در حوزه گیاهان دارویی، به تهران سفر کرد، اظهار داشت: در این سفر بازدیدی از پژوهشکده‌های گیاهان دارویی و توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی صورت گرفت.
دکتر رضا شاهین‌فر افزود: در این سفر رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، آمادگی خود را برای کشت و تکثیر گیاهان دارویی، ارایه مشاوره و آموزش‌های لازم برای بومی‌سازی علوم مربوطه و همچنین رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی نیز آمادگی خود را برای طراحی، نصب و راه‌اندازی مجتمع فرآوری گیاهان دارویی اعلام کردند.

آغاز همایش ملی زعفران با هدف معرفی برند زعفران ایرانی

چهارمین همایش ملی زعفران با حضور میهمانان کشوری و استانی با هدف معرفی برند زعفران ایرانی و کددار کردن و شناساندن زعفران ایران و مکانیزه‌سازی بهداشتی کردن این محصول صبح امروز در قائن آغاز شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، چهارمین همایش ملی زعفران همایش ملی زعفران امسال در شهرستان قائن با محوریت دانشگاه بزرگمهر روزهای 13 و 14 آبان‌ماه درسالن اجتماعات دانشگاه پیام نور قائن برگزار می‌شود.

همایش ملی زعفران در قائن با هدف معرفی برند زعفران ایرانی و کددار کردن و شناساندن زعفران ایران و مکانیزه‌سازی بهداشتی کردن زعفران و توسعه پایدار زعفران برگزار می‌شود.

رئیس چهارمین همایش ملی زعفران پیش از آغاز این همایش در گفتگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) به قائن گفت: با توجه به اینکه شهرستان قائن قطب تولید زعفران در کشور و خراسان جنوبی است و کیفیت زعفران این خطه قابل مقایسه با هیچ منطقه‌ای نیست، باید به‌گونه‌ای کار شود که این همایش‌ها با هدف معرفی بیشتر این محصول و همچنین کمک به ثبت برند ملی زعفران قائنات و توسعه کمی و کیفی پایدار زعفران برگزار شود.

محمدحسین شفیعی افزود: با توجه به وضعیت آب موجود، باید به سمت روش‌هایی رفت که زعفران بتواند به چرخه صنعت کشور کمک کند.

قرار است در آیین افتتاحیه این آیین، کهن ترابی فرماندار قائن، هروی؛ نماینده مردم قائنات و زیرکوه؛ ولی‌پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با سخنرانی آقایی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در مجلس و طهماسبی معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه یابد.

اجرای سرود زعفران توسط دانش‌آموزان راهنمایی نمونه الزهرا(س) از برنامه‌های جانبی در مراسم افتتاحیه همایش پیش‌بینی شده است و عصر روز همایش نشست‌های علمی و ارائه مقالات در سه سالن دانشگاه بزرگمهر با حضور ارائه‌دهندگان مقالات برگزار خواهد شد.

از 90 مقاله ارسالی به این همایش 62 مقاله پذیرفته‌شده که از این تعداد 24 مقاله به‌صورت شفاهی و 38 مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهد شد.

برنامه‌های روز دوم همایش در صبح 14 آبان‌ماه بازدید از مزارع زعفران و مناطق دیدنی شهرستان اعلام شده است.

در پایان مراسم نیز ازدست‌اندرکاران برگزاری همایش و نفرات برگزیده مقالات تقدیر خواهد شد.

نمایشگاه تولیدات صنفی و تولیدی شهرستان و فروش محصولات کشاورزی قائن به همت اتاق اصناف و اداره صنعت و معدن شهرستان در 30 غرفه در حاشیه برگزاری این همایش نیز از دیگر تدارکات برگزارکنندگان همایش ملی زعفران است./

خبرنامه